Strona główna

Fundusz Adama Świerczyńskiego

Wesprzyj Fundusz

O Adamie

Galeria

Kontakt
Fundusz Adama
Życiorys Adama
Projekty Adama
In memoriam
Publikacje prasowe
Projekty Adama

2003 - 2004: Otwarcie Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego w Njinikom, Kamerun

 
Był to pierwszy afrykański projekt Adama. Pracował tam na stanowisku koorydnatora programowego oraz psychologa. Opracowywał programy rehabilitacyjne dla grup wykluczonych społecznie, prowadził zajęcia psycho-edukacyjne i szkolenia z zakresu pomocy w sytuacjach kryzysowych.
Mieszkańcom wioski musiał początkowo tłumaczyć, kto to jest psycholog i na czym polega jego praca (jak mówił: "Psycholog to taki lekarz od duszy"). Stopniowo w nieufnych i zamkniętych ludziach zjednał sobie przychylność. W podzięce za pomoc i wartościową rozmowę przynosili mu nieraz kiść bananów lub owoce papai.
 

2006 - 2007 Renowacja Szkoły Podstawowej Hai Malakal, Juba, Sudan
 

Projekt finansowany ze środków Programu Współpracy Polsko-Kanadyjskiej.
Rozsypujące się pomieszczenia klasowe - walący się budynek z kapiącym dachem - przekształcone zostały w bezpieczną i zmodernizowaną przestrzeń do nauki.
 

2007-2008 Budowa szkoły podstawowej w kompleksie USRATUNA, uruchomienie Centrum Szkoleń Zawodowych, pomoc medyczna dla kobiet z przetoką dróg rodnych (fistula), Juba, Sudan
 

Projekty współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Adam zawsze chciał "dawać wędkę, a nie rybę" - jego projekty nastawione były na zrównoważony rozwój i jeśli tylko istniała taka możliwość dostarczały beneficjentom umiejętności, by sami potrafili wydobyć się z biedy, którą byli dotknięci.
Ziszczeniem marzeń Adama było otwarcie w Sudanie, kraju wyniszczonym przez ponad dwudziestoletnią woję, centrum szkoleń zawodowych. Młodzi Sudańczycy otrzymując konkretne umiejętności zawodowe, dostawali jednocześnie szansę na przyszłość. Centrum prosperuje do dnia dzisiejszego i kształci pokolenia młodych Sudańczyków.

 
2008 - 2009 Budowa Szkoły Podstawowej w Mpunde, Zambia

Projekty współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagrniacznych RP.
O rozbudowę małej wiejskiej szkoły w zambijskim buszu poprosili Adama mieszkańcy wioski. Urzekła go ta niewielka lecz bardzo ambitna i dobrze zorganizowana wspólnota. Dzięki temu szkoła zyskała trzy nowocześnie wyposażone budynki szkolne, wraz z laboratorium, pokojem nauczycielskim oraz magazynem na pomoce naukowe. Ostatniej fazy budowy Adam nie zdążył jednak dokończyć. Przerwała mu śmierć. Jego projekt doczekał się jednak godnej kontynuacji i dziś szkoła w Mpunde jest dumą mieszkańców wioski.
Podczas uroczystego otwarcia, na budynku szkoły wmurowana została tablica upamiętniająca Adama.

Przejdź do Galerii, by obejrzeć zdjęcia z projektów Adama w Kamerunie, Sudanie i Zambii.

 
Strona głównaFundusz Adama ŚwierczyńskiegoWesprzyj FunduszO AdamieGaleriaKontakt
Pamięci Adama Świerczyńskiego (1979-2009)